درایو کنترل دور (اینورتر) چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورتر

اینورتر های منبع ولتاژ ،برای تنظیم سرعت موتور های سه فاز قفس سنجابی به وسیله تغییر ولتاژ و فرکانس به کار برده می شوند و ساختار آن شامل یکسو ساز ورودی، لینک dcو مبدل خروجی می باشد. این درایوها برای موتور های ولتاژ پایین و متوسط در دسترس می باشند. نوع سه فاز به صورت خود تحریک (self-commutating) عمل می نماید و خروجی آن به سه فاز استاتور موتور به شکل اتصال ستاره متصل می گردد.

VSI می تواند به عنوان اینورتر موج پله ای یا مدولاسیون عرض پالس(PWM) عمل نماید. وقتی به عنوان اینورتر موج پله ای عمل می کند ،همانگونه که در شکل 2 نمایش داده شده است ، ترانزیستورها به ترتیب شماره روی آنها و با تفاوت زمانی T/6سوییچ می کنند و هر ترانزیستور به مدت T/2روشن می ماند.

فرکانس عملکرد این درایو ها با تغییرات Tو ولتاژ خروجی با تغییرات ولتاژ dcورودی تغییر می کند. هنگامی که تغذیه ورودی dcاست ،تغییرات ولتاژ dcورودی از اتصال یک chopperبین تغذیه dc و این درایوها ،همانطور که در شکل 4a نمایش داده شده بدست می آید. در مورد ولتاژ ورودی ac، تغییرات ولتاژ dcورودی از اتصال یک یکسو ساز کنترل شده بین تغذیه ac و این درایو ها ،همانطور که در شکل 4bنمایش داده شده بدست می آید.

لینک dcشامل یک خازن الکترولیت بزرگ Cو یک سلف Lمی باشد. این کار عملکرد اینورتر را مستقل از یکسوساز یا chopper می نماید و باعث فیلتر شدن هارمونیکهای خروجی در ولتاژ لینک dcمی گردد. به طور کلی از MOSFET در اینورترهای ولتاژ و توان پایین و از IGBT در توانهای بالا استفاده می گردد.

کاربرد های اینورتر (درایو) کنترل دور

امروزه اینورترها در کاربردهای مختلف صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است:

  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • راه اندازی نرم
  • صنایع ماشین سازی
  • خطوط تولید
  • صنایع آب و فاضلاب
  • پمپ و فن
  • آسانسور و بالابر

و بسیاری دیگر…

 

به خانه بازگردید…

مدیریت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =