پرسش و پاسخ در واحد تعمیرات فراز کنترل
 • 28 مهر , 1399
 • 9:02 ق.ظ
 • 227 مشاهده
 • زمان مورد نیاز برای مطالعه 7 دقیقه
 • تعمیرات
واحد تعمیرات گروه صنعتی فراز کنترل

در واحد تعمیرات گروه صنعتی فراز کنترل چه اینورتر هایی تعمیر می شود ؟

تعمیرات اینورتر در انواع برند های آسیایی و اروپایی در واحد تعمیرات گروه صنعتی فراز کنترل انجام می شود. اینورترهایی همچون:

 • اینورتر زیمنس
 • اینورتر آلن بردلی
 • اینورتر ABB
 • اینورتر Vacon
 • اینورتر دانفوس
 • اینورتر انکام
 • اینورتر دلتا
 • اینورتر جفران
 • اینورتر LS
 • اینورتر اینوت
 • اینورتر imaster
 • اینورتر تکو
 • اینورتر میتسوبیشی
 • اینورتر فوجی
 • اینورتر هیوندا
 • اینورتر SEW
 • اینورتر sinee
 • اینورتر اشنایدر
 • اینورتر تله مکانیک
 • اینورتر Sunfar
 • اینورتر پرتو صنعت
 • اینورتر کینکو
 • اینورتر WEG
 • اینورتر اینوونس
 • اینورتر تتا
 • اینورتر omron
 • اینورتر یاسکاوا

و انواع و اقسام اینورترهای کنترل دوری که در برندهای مختلف موجود است.

مقاله در حال بروز رسانی 28/07/99

در این مقاله میخوانید:

 

تفاوت اینورتر و درایو کنترل دور چیست ؟

اینورتر به معنی معکوس کننده و برگرداننده می‌باشد. ولتاژ AC و ولتاژ DC معکوس یکدیگر هستند یعنی از نظر مشخصات الکتریکی با هم متفاوت هستند. بنابراین به قسمتی از درایو کنترل دور که عمل تبدیل ولتاژ DC به ولتاژ AC را انجام می دهد. اینورتر گویند و درایو کنترل دور اصطلاح کامل تری نسبت به اینورتر کنترل دور می‌باشد.

در درایو کنترل دور ابتدا ولتاژ تکفاز یا سه فاز ورودی توسط پل دیودی به ولتاژ DC تبدیل شده است؛ سپس ولتاژ DC خازن های DC_BUS را شارژ کرده و پس از پر شدن شارژ خازن ها و شروع به کار اینورتر، ولتاژ DC توسط برد کنترل و درایور و IGBT به ولتاژ سه فاز AC با فرکانس متغیر در خروجی اینورتر تبدیل میشود.
 

هدف از تعمیرات اینورتر چیست ؟

تعمیرات اینورتر یا تعمیرات تجهیزات صنعتی نسبت به خرید محصول نو و آکبند صرفه اقتصادی بیشتری دارد زیرا در اکثر مواقع با مبلغ خیلی پایینی می توان اینورتر را تعمیر کرد. هر چه شرایط اقتصادی و گرانی وخیم تر می شود برای تولیدکنندگان و شرکت های صنعتی و دیگر مصرف کننده های اینورتر خرید اینورتر نو دشوارتر می شود بنابراین هنگامی که تجهیزات الکترونیکی معیوب می‌شوند ترجیح می دهند به جای تعویض تجهیز، آن را تعمیر کنند.

واحد تعمیرات گروه صنعتی فراز کنترل در بحث تعمیرات الکترونیکی تجهیزاتی همچون اینورتر یا درایو کنترل دور به صورت کاملا تخصصی فعال می‌باشد و با بکارگیری بهترین نیروهای متخصص و تجهیزات اندازه گیری آماده ارایه خدمات به مشتریان و صنایع مختلف می‌باشد.
 

علت خرابی اینورتر چیست؟

عوامل فراوانی در آسیب رساندن به اینورتر از جمله عوامل الکتریکی، محیطی و اپراتوری نقش دارند. محل نصب اینورتر یا درایو کنترل دور باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و در واقع دارای سطح حفاظتی بالا باشد. اینورتر های کنترل دوری که در مکان نامناسب و دارای آلودگی زیاد یا رطوبت بالا یا درجه حرارت بالا نصب می شوند، طول عمر کمتری دارند.

عواملی همچون نوسانات برق شبکه، گرمای بیش از اندازه محیط، رطوبت بالای محیط، گرد و غبار، روغن، مواد قابل اشتعال، انتخاب نادرست اینورتر، عدم سرویس دوره ای و کاربری نادرست باعث آسیب رساندن به اینورتر می شوند. البته قابل ذکر است که برای تمامی اینورتر های کنترل دور بنا به کیفیت قطعات داخلی آنها، طول عمر مفیدی تعریف شده است بنا بر این اگر یک اینورتر با وجود رعایت تمامی شرایط لازم خراب شد یکی از عوامل می تواند طول عمر بعضی از قطعات آن باشد.

اینورترها چگونه می‌توانند طول عمر بیشتری داشته باشند ؟

نوسانات و تنش های الکتریکی، تنش های مکانیکی مستقیم و غیر مستقیم، محیط آلوده، محیط گرم و مرطوب، انتخاب نادرست اینورتر، کاربری نادرست اپراتور، نصب نادرست اینورتر و اتصالات، عدم استفاده از تجهیزات حفاظتی و عدم سرویس دوره ای عواملی هستند که هر یک می‌توانند به طور جدی باعث آسیب رساندن به اینورتر شوند.

اینورتر یا درایو کنترل دور به عنوان تجهیز گران قیمتی می‌باشد که در صنعت کاربرد فراوانی دارد. اینورتر کنترل دور اگر با شرایط درست و استاندارد نصب شود طول عمر بیشتری خواهد داشت. جهت افزایش طول عمر اینورتر باید از تجهیزات حفاظتی در ورودی اینورتر استفاده کرد تجهیزاتی همچون فیلتر ورودی، چوک ورودی، کنتاکتور، فیوز و کنترل فاز.

همچنین اینورتر باید داخل تابلو برق با IP قابل قبول در برابر گرد و غبار و رطوبت با سیستم تهویه مناسب نصب شود. دفع حرارت اینورتر باید به درستی انجام شود توسط اجراست فن های موجود بر روی تابلو برق. اتصالات کابل ها و سیم ها باید به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد که نشت جریان یا قطع و وصل رخ ندهد.

در صورت لزوم باید از واحد ترمز و مقاومت ترمز استاندارد استفاده کرد در زمان های مشخص سرویس و تنظیف دوره ای توسط نیروهای متخصص باید انجام پذیرد و در نهایت باید کاربری اپراتور از اینورتر درست باشد. رعایت استانداردهای لازم جهت افزایش طول عمر اینورتر توسط واحد PM هر شرکت الزامی می‌باشد. بنابر این به دوستان و همکاران برقی و مدیران صنایع توصیه میکنیم پیشگیری از خرابی اینورتر ؛ کم هزینه تر از تعمیر آن می‌باشد.

اینورترها باید در چه مکانی نصب شوند ؟

اینورترها باید در تابلو برق و به دور از آلودگی محیطی همچون گرد و غبار، رطوبت و گرما، مواد قابل اشتعال، نور خورشید نصب شوند.  محیطی که اینورتر نصب میشود باید مجهز به سیستم تهویه مناسب و فیلتر جهت عدم انتقال ذرات معلق به داخل تابلو برق باشد و به طور اینورتر باید در تابلو برق با سطح حفاظتی بالا IP20 نصب شود تا در مقابل هر گونه عوامل مخرب در امان بماند.

تفاوت اینورترها در چیست ؟

اینورترهای کنترل دور امروزه در اکثر کشورهای صنعتی دنیا تولید می شوند. اینورترها قرار است نیاز کنترل کردن سرعت و عملکرد موتورهای سه فاز را برطرف کنند. بنابراین عواملی همچون ولتاژ شبکه، فرکانس شبکه، توان موتور، ولتاژ موتور، فرکانس موتور، کاربری سنگین یا سبک سیستم، شرایط محیطی (گرما، رطوبت، آلودگی)، نوسانات شبکه، بحث open یا close در سیستم، حفاظت های الکتریکی، سطح کیفی موج PWM خروجی اینورتر، بحث PID کنترلر و PLC داخلی، ورودی و خروجی های دیجیتال، ورودی خروجی های Hi_speed، ورودی خروجی های آنالوگ، تعداد رله خروجی، شبکه های صنعتی، مجهز بودن به فیلتر یا واحد ترمز داخلی، نرم افزار و سخت افزار و چندین گزینه مورد نیاز دیگر باعث شده در سر تا سر دنیا اینورترهای مختلفی تولید شوند که عملکرد اصلی آنها کنترل دور موتور می‌باشد و در موارد دیگر که به صورت آپشن می‌باشند تفاوت های با یکدیگر دارند. بنابراین جهت انتخاب بهترین اینورتر متناسب با نوع پروژه باید مشخصات کاملی از شبکه برق، سیستم و توقعات سیستم، محل قابل نصب، امکانات اینورتر و… داشته باشیم.

تجهیزات حفاظتی برای طول عمر اینورترها کدام هستند ؟

اینورترهای کنترل دور باید توسط تجهیزاتی همچون فیوز، کنتاکتور اصلی، کنترل فاز، چوک ورودی، فیلتر ورودی در برابر نوسانات و هارمونیک های شبکه و قطع و وصل ولتاژ محافظت شوند. همچنین استفاده از اگزاست فن جهت خروج هوای گرم از داخل تابلو برق ؛ استفاده از فن خنک کننده جهت ورود هوای خنک به داخل تابلو، بکارگیری فیلتر هوای ورودی و خروجی و مواردی که به صورت آپشن مورد استفاده قرار میگیرند باعث افزایش طول عمر اینورتر می شود.

تفاوت اینورتر تکفاز و سه فاز چیست ؟

اینورترهای تکفاز معمولا برای مکان هایی طراحی شده اند که برق سه فاز دسترسی ندارند. اینورترهای تکفاز توسط ولتاژ 220 ولت تغذیه می‌شوند و ولتاژ خروجی آنها سه فاز 220 ولت می‌باشد. اینورترهای تکفاز شبیه اینورترهای سه فاز مولفه های ولتاژ و فرکانس را به طور همزمان در خروجی تغییر می دهند. اینورتر تکفاز به اینکه برق تکفاز را به برق سه فاز تبدیل میکند از شبکه برق تکفاز آمپر زیادی میکشد. به همین جهت اینورتر تکفاز از لحاظ توان تولیدی دارای محدودیت می‌باشد و معمولا تا توان 2.2 یا 4 کیلووات تولید می شوند.

هنگامی که از اینورتر تکفاز به سه فاز استفاده میکنیم به دلیل اینکه ولتاژ خروجی تولید شده توسط اینورتر تکفاز ماکزیمم برابر 230 ولت می‌باشد باید از موتور الکتریکی سه فاز با اتصال مثلث 220 ولت یا اتصالی که دارای ولتاژ 220 ولت باشد استفاده کنیم و اگر ولتاژ مورد نیاز موتور 380 ولت باشد در صورت استفاده از اینورتر تکفاز، به دلیل کافی نبودن ولتاژ دو سر هر کلاف، قدرت موتور جهت راه اندازی بسیار پایین خواهد بود و موتور زیر بار خواهد ماند.

اینورترهای سه فاز دارای محدودیت توانی نمی‌باشند و توان تولیدی اینورترهای سه فاز معمولا از 400 وان تا 450 کیلووات بوده و به صورت سفارشی توان های بالاتر تولید می شود. اینورترهای سه فاز معمولا در دو مدل سه فاز 220 ولت و سه فاز 380 ولت تولید میشوند که عمدتا اینورتر سه فاز 380 ولت در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

توسط اینورترهای سه فاز 380 ولت میتوان موتورهای با اتصال ستاره یا مثلث با ولتاژهای 220، 380 و 660 ولت را راه اندازی کرد که معمولا اتصال موتورها مثلث 220 ولت و ستاره 380 ولت می‌باشد که باید در پارامترهای مربوط به ولتاژ خروجی، میزان ولتاژ را تنظیم کرد. اینورترهای تکفاز دارای سطح ولتاژ DC_BUS به مقدار 320 تا 350 ولت و اینورترهای سه فاز دارای ولتاژ DC_BUS به مقدار 520 تا 570 ولت می‌باشند. اکثر گروه های پارامتری اینورترهای تکفاز و سه فاز مشابه هم بوده و عملکرد اینورترهای تکفاز و سه فاز یکسان بوده با این تفاوت که در سطح ولتاژ ورودی و خروجی با یکدیگر فرق دارند.

پروسه تعمیرات اینورتر در مجموعه فراز کنترل چگونه است؟

بعد از اینکه اینورتر معیوب جهت بررسی به مجموعه فراز کنترل وارد شد ابتدا مشخصات مشتری یا شرکت و دستگاه معیوب و عیب آن ثبت میشود و سپس در صف تعمیرات قرار میگیرد هنگامی که نوبت به بررسی اینورتر معیوب رسید کادر فنی و مجرب واحد تعمیرات فراز کنترل با احتیاط کامل و با دقت هر چه تمام عیب اینورتر را بررسی میکنند سپس قیمت و زمان تعمیر را اعلام و در صورت تایید شرکت یا مشتری پروسه تعمیرات به جریان افتاده و مشغول تعمیر می شویم.

بنا به مجهز بودن آزمایشگاه تخصصی گروه صنعتی فراز کنترل و بکارگیری نیروهای متخصص الکترونیک، نزدیک به 99% اینورترهای معیوب در مجموعه فراز کنترل تعمیر میشوند و مرحله بعد از تعمیرات اینورتر، مرحله مربوط به تست های اینورتر می‌باشد. پس از اینکه تست های لازم توسط کادر فنی تعمیرات انجام شد در صورت مثبت بودن نتیجه تعمیرات ؛ اینورتر آماده تحویل به مشتری می‌باشد.

چند درصد از اینورترها در مجموعه فراز کنترل تعمیر می شوند؟

واحد تعمیرات گروه فراز کنترل مجهز به بهترین ابزارآلات و تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی می‌باشد، ابزارآلاتی که باعث کیفیت در تعمیرات، سرعت و دقت و عمل بالا می شوند. نیروهای متخصص و با تجربه در واحد تعمیرات فراز کنترل، نقطه قوت اصلی مجموعه می باشند؛ نیروهایی که با تمام علم و تجربه در جهت تعمیر اینورترها و تجهیزات معیوب تلاش میکنند و با انرژی کامل کار خود را انجام داده و نسبت به تعمیر هر اینورتر دلسرد و نامید نمی شوند.

خوشبختانه نزدیک به 99% اینورترهای معیوب در واحد تعمیرات فراز کنترل تعمیر میشوند و تنها 1% اینورترها تعمیر نشدنی هستند و دلیل تعمیر نشدن این دسته از اینورترها عیب های خاص شبیه شکسته شدن PCB یا سوختن CPU و موارد خیلی مهم می باشد. بنابر این واحد تعمیرات فراز کنترل با تمام دانش و با انرژی کامل نسبت به تعمیر اینورترهای اروپایی و آسیایی در انواع برندهای مختلف و رنج های ولتاژی و توانی متفاوت آماده همکاری با شرکت های بزرگ و کوچک بوده و در کوتاه ترین زمان ممکن سعی در ارائه بهترین قیمت و بهترین کیفیت را دارد.

 


برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید : 09129275159
باز چکردن چت
1
به راهنمایی نیاز دارید؟
سلام
چه کمکی از ما ساخته است ؟