تاچ پنل (HMI)
  • 29 فروردین , 1399
  • 9:41 ق.ظ
  • 885 مشاهده
  • زمان مورد نیاز برای مطالعه 2 دقیقه
  • تاچ پنل تعمیرات

تاچ پنل (HMI)

HMI (اچ ام آی) مخفف عبارت Human Machine Interface است و به معناي ارتباط بين انسان و ماشين مي باشد. از آن براي مانيتور كردن و مشاهده و تنظیم پارامترهاي دستگاه هاي صنعتي مثل PLC و اينورتر و…. استفاده میشود.  HMIدر واقع يك مانيتور LCD است كه مي توان آن را برنامه ريزي نمود و همچنين به كمك آن مي توان پارامترهاي مختلف را تغييرداد و سيستم را كنترل نمود.

H M I

HMI  ها در چند مورد قابل تقسیم بندی هستند یکی از انها نوع کار کردن با ان است که در ۲ حالت لمسی (Touch HMI) و تکست پنل (Text Panel) قابل تنظیم است که البته نوع لمسی ان که بیشتر با نام TOUCH PANEL شناخته میشود هم حرفه ای تر و هم گران تر است و در نوع TEXT PANEL در موارد ساده تر مورد استفاده قرار میگیرد و البته به لحاظ قیمتی نیز ارزانتر است.

HMI  به لحاظ اندازه:

HMI ها در اندازه های مشخص و مختلف به بازار عرضه میشود.اندازه ها به این ترتیب است.

۲ اینچ TEXT PANEL

7/3  اینچ TEXT PANEL

3/4 اینچ TOUCH PANEL

5 اینچ TOUCH PANEL

7 اینچ TOUCH PANEL

8 اینچ TOUCH PANEL

10 اینچ TOUCH PANEL

12  اینچ TOUCH PANEL

1۵ اینچ TOUCH PANEL

HMI ها با پروتوکل های ارتباطی مختلف به PLC یا PC یا هر کنترلر دیگر  متصل میشود مثل RS232 – RS485 – RS422  و همچنین در HMI های جدیدتر با پروتوکلETHERNET و شبکه شدن نیز متصل میشود.البته از طریق پورت USB برای DOWNLOAD برنامه نیز استفاده میشود.

معمولا از HMI برای مانیتورینگ و کنترل و ثبت اطلاعات یک سیستم استفاده میشود.

مثال: فرض کنید قصد هوشمندسازی یک موتورخانه را دارید در اینصورت باید تجهیزات زیر را تهیه کنید.

1 – سنسور دما به همراه ترانسمیتر دما که توسط آنها دمای بخش های مختلف موتورخانه اندازه گیری میشود.

2 – ماژول رله که توسط آن فرمان های لازم برای کنترل مشعل و پمپ ها صورت میگیرد.

3 – HMI که توسط آن کنترل کل سیستم صورت میگیرد HMI مقدار دما را از سنسورها خوانده و بر اساس تنظیمات انجام گرفته و الگوریتم کنترل تعریف شده ، فرمان های لازم را به ماژول رله ارسال میکند. کاربر از طریق صفحه لمسی HMI تنظیمات دما را میتواند تغییر دهد و یا در هر لحظه میتواند مقادیر دما و یا اطلاعات ثبت شده قبلی را مشاهده کند.

HMI ها مانیتورهای صنعتی هستند که میتوانند با بقیه تجهیزات کنترلی ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنند. شما توسط این دستگاه قادر خواهید بود در هر نقطه از جهان به اطلاعات سیستم کنترل خود دسترسی داشته باشید.

به دلیل اینکه اچ ام آی یک دستگاه صنعتی است در آن مشکلات نویز و هنگ کردن و Reset شدن کمتر بوجود می آید.

یا در مثال دیگر یک ماشین تزریق پلاستیک رو در نظر بگیرید که تمام فرامین ان از جمله کلیدها تنظیم دما یا تنظیم فشار و سرعت  یا تنظیم موقعیت از طریق PLC کنترل میشود وتمام این تنظیمات را اپراتور بر روی اچ ام ای اجرا میکند و HMI  ان را به PLC منتقل میکند.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی
باز چکردن چت
1
به راهنمایی نیاز دارید؟
سلام
چه کمکی از ما ساخته است ؟